Strona z portalu

  / Urząd / Honorowi Obywatele Miasta Kościerzyny / Romuald Wołodźko
Zaloguj
Zaloguj
Zaloguj bezpiecznie
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa

Urodził się 8 lipca 1926 roku w Wilnie. W wieku dwóch i pół roku stracił ojca. Fakt ten uwrażliwił Romualda Wołodźkę na los sierot oraz opiekę nad bliskimi. Opiekę i odpowiedzialność za drugiego człowieka w późniejszym okresie zaczął roztaczać na coraz szersze grupy ludzi. W Wilnie nauczył się pływać, a nabyta umiejętność stała się fundamentem jego egzystencji.

Pan Romuald Wołodźko jest instruktorem pływackim i ratownikiem z wieloletnim stażem i z ogromnym doświadczeniem. Założył i prowadzi w Gdańsku Wzorcową Społeczną Drużynę Ratownictwa Wodnego, odwiedza szkoły z prelekcjami podejmującymi tematykę bezpieczeństwa nad wodą. Ratownictwo wodne jest profesją o rozległym spektrum wymagań, zarówno w sferze intelektualnej, moralno-etycznej jak i fizyczno-sprawnościowej. Stąd szczególnie istotną przy wyborze tego zawodu jest psychofizyczna możność jego wykonywania, chęć funkcjonowania według wartości społecznie oczekiwanych wobec ratownika. Ostatecznym przecież weryfikatorem jakości pracy ratownika może być uratowane życie ludzkie.

Pan Romuald Wołodźko jest także magistrem ekonomii oraz absolwentem kilku podyplomowych studiów (ekonometria, zagospodarowanie przestrzenne, etyka i religioznawstwo). Jego domeną jest szybka nauka pływania. Uczy pływać w 22 stylach, także własnym, autorskim stylem zwanym „WOROM”. Dla kościerskiej społeczności zasłużył się jako wychowawca, pedagog, ratownik i wielce ceniony społecznik. Od 1996 roku razem z grupą młodych entuzjastów uczy nieodpłatnie dzieci i młodzież umiejętności pływania i obycia z wodą, która nie rzadko może stać się dla nich zagrożeniem. Każdego roku w okresie wakacji prowadzi zajęcia, w których uczestniczą setki mieszkańców Kościerzyny i okolic. Ta praca u podstaw niewątpliwie przyczyniła się do uratowania setek a może nawet tysięcy istnień ludzkich. Zmarł 3 września 2013 r.

Ewangeliczna maksyma „Darmo dostaliście – darmo dawajcie” zaszczepiana przez Pan Romualda Wołodźkę w kolejnych generacjach ratowników, pływaków i wszystkich młodych entuzjastach sportów wodnych stała się podstawą przyjęcia przez Radę Miasta Kościerzyna uchwały Nr LXI/490/10 z dnia 25 sierpnia 2010 r. o przyznaniu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyny.

Uroczystość laudacyjna odbyła się w dniu 4 listopada 2010 roku.

 

 

 

 

 

Strona: 1 
Stronę odwiedzono 6641 razy.
v.20150330-094928
Morgan&Men SEO - Widget